Europski novac za reciklažni centar
Prosječni stanovnik Velike Gorice u jednoj godini odloži 318 kilograma otpada koji završi na odlagalištu u Mraclinskoj Dubravi. Kako bi se smanjila količina otpada koji pristiže na to odlagalište upravo tamo se planira izgradnja Centra za gospodarenje otpadom u sklopu hrvatsko-slovenskog projekta vrijednog “europskih” 9,39 milijuna kuna.
Nakon što je u prosincu 2013.godine odobreno sufinanciranje projekta „In my back yard“ iz Europskih fondova uskoro se očekuje potpisivanje i potpuna realizacija projekta u kojem sudjeluju Grad Velika Gorica, VG Čistoća d.o.o., Općina Velenje i Šolski center velenje iz Slovenije.
Svrha cijelog projekta je jačanje kapaciteta gospodarenja otpadom i to izgradnjom Reciklažnog dvorišta Mraclinska Dubrava te Centra za ponovnu uporabu Velenje, poticanje prekogranične suradnje te edukacija partnera projekta i javnosti o pravilnom gospodarenju otpadom.
Od ukupne vrijednosti projekta koja iznosi 9,39 milijuna kuna čak 7,96 milijuna kuna sufinancirano je kroz europski IPA program. Grad Velika Gorica od toga će dobiti 5,88 milijuna kuna za izgradnju Centra za gospodarenjem otpadom u Mraclinskoj Dubravi, a kao jedan od partnera VG Čistoća će dobiti još 286 000 kuna.
– Cilj je razviti jedan sustav gospodarenja otpadom što ćemo kroz razmjenu iskustva zajedno probati učiniti – na prvoj radionici ovoga projekta rekao je Marko Ružić iz Upravnog odijela za urbanizam i zaštitu okoliša Grada Velike Gorice.
– Kad govorimo o ekologiji, s jedne strane svi sudjelujemo u ekološkoj svijesti, jer je to priroda, a priroda bez čovjeka, i obratno ne mogu bez sinergije, moraju zajedno djelovati. U ovom slučaju vidjet ćemo dva primjera, dva grada, kako utjecati na ekološku svijest građana i kako se organizirati da budemo kompatibilni jedni drugima i da imamo zajednički cilj i smjer – rekao je gradonačelnik Dražen Barišić.
Treba izbjegavati stvaranje otpada
Projektom “In My Back Yard” financirat će se edukacija stručnih službi i građana o pravilnom gospodarenju otpadom te napraviti Strategija gospodarenja otpadom, izgradit će se reciklažna dvorišta u Mraclinskoj Dubravi i slovenskom Velenju, a dva grada će se povezati i kroz razmjenu iskustava i podataka o sakupljenom i recikliranom otpadu.
– Prvi korak u gospodarenju otpadu je izbjegavanje stvaranja otpada. Drugi je korak priprema otpada za ponovnu uporabu, potom recikliranje i uporaba. Ono što se ne može iskoristiti i obraditi ni na koji način je otpad, i mora se odlagati inertno, neopasno i na pravi način – istaknuo je Ružić.
Ksenija Jurković iz VG Čistoća predstavila je sudionicima radionice i gostima iz Slovenije sustav gospodarenja otpadom kakav postoji u Velikoj Gorici i odlagalište u Mraclinskoj Dubravi. Naglasila je kako efikasan sustav gospodarenja otpadom je moguće ostvariti dobrom organizacijom, izgrađenim kapacitetima građevina za skupljanje, predobradu ili obradu otpada.
– U Velikoj Gorici takav sustav je djelomično u funkciji, ali u narednim razdobljima potrebno je uložiti značajna financijska sredstva kako bi se unaprijedio i uspostavio sustav gospodarenja otpadom kakav postoji u europskim zemljama – kaže Jurkovićeva.
Izgradnja centra za gospodarenje otpadom
– Budući centar za gospodarenje otpadom trebao bi biti preko puta sadašnjeg odlagališta, tamo bi se napravilo reciklažno dvorište iz ovog projekta, sortirnica otpada i pretovarna stanica gdje bi se skupio neiskoristivi otpad i čekao odvoz u Županijski centar za gospodarenje otpadom, kompostana za biorazgradivi otpad, pogon za građevinski otpad, i odlagalište inertnog otpada koje bi bilo u funkciji do 2018. godine, nakon čega bi sve selilo u Županijski centar za gospodarenje otpadom – objasnila je gđa.Jurković.
U sklopu cijelog projekta planira se postavit još kontejnera za skupljanje papira u osnovnim školoma, uređenje zelenih otoka s kontejnerima na području Velike Gorice, planiraju se nabaviti posude za odovojeno skupljanje koja bi se dijelile kućanstvima i dr. Dodajmo kako i jedan od najvećih problema u zbrinjavanju otpada čine divlja odlagališta koja se kontinuirano nalaze na velikogoričkom području.
Sve više otpada za odlagalište koje se zatvara 2018.g.
Statistika pokazuje kako prosječni stanovnik velikogoričkog kraja dnevno odloži 0.87 kg otpada, ili 318 kg godišnje. Odlagalište komunalnog otpada Mraclinska Dubrava sanirano je i prošireno 2008. godine, površina saniranog dijela je 4,6 ha, a i dalje se vrši daljnja sanacija i monitoring vode i plinova te se oko 20 000 tona otpada odlaže na godišnjoj razini. Od 7 kaseta trenutno se otpad odlaže u šestu. Zatvaranje odlagališta je predviđeno za 2018. godinu. Praksa u europskim zemljama je da se otpad rasvrstava već u kućanstvima tako da nas u budućnosti u svakom domaćinstvu očekuje nekoliko kontejnera za različite vrste otpada.
Moguća i promjena komunalne naknade
Plan gospodarenja otpadom u Velikoj Gorici uključuje i mogućnost ponovnog mijenjanja sustava naplate zbrinjavenja otpada. Prije je ta naknada bila obračunata po kvadraturi površine objekta, a 2008. se uvela naknada po volumenu posuda. Kante za smeće koje se nalaze u svakom kućanstvu obujma su 120 litara, a u budućnosti taj sustav bi se mogao promjeniti na sustav naplate po količini i svojstvima otpada kako bi se građane motiviralo za odvojeno sakupljanje korisnog otpada.